کدام ویژگی‌های سرمربی تیم‌ملی‌فوتبال باعث شده او را «موفق» بدانیم؟

کدام ویژگی‌های سرمربی تیم‌ملی‌فوتبال باعث شده او را «موفق» بدانیم؟

کسی که آرزوی رسیدن تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ را برای‌مان محقق کرده، کسی نبود جز کی‌روش، مربی پرتغالی حرفه‌ای و محترمی که بعد از بازگشت از جام‌جهانی، همگی منتظر بودیم دست‌کم قهرمانی جام‌ ملت‌های آسیا را با همین مربی جشن بگیریم اما نشد! بعد از ناکامی در بازی‌های آسیایی شاید به نظر می‌رسید که محبوبیت کی‌روش نسبت به گذشته کمرنگ شود اما نتایج نظرسنجی برنامه ۹۰ نشان داد که میزان رضایت مردم از عملکرد کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، ۸۸ درصد است. این چهره موفق ورزشی چطور توانسته ما را با فوتبال آشتی دهد که ۸۸ درصدمان حاضریم او همچنان بماند و مربی تیم ملی‌مان باشد؟ علی دربانی، کارشناس ارشد روانشناسی، برخی از شاخص‌ترین ویژگی‌های شخصیت او را برای‌مان توضیح می‌دهد تا به راز محبوبیت کارلوس کی روش پی‌ببریم.بازیکن‌سالاری ندارد

کی‌روش حرفه‌ای عمل می‌کند. این را به‌راحتی می‌توان از تصمیمش برای حذف دروازه‌بان اول تیم ملی ایران، مهدی رحمتی دریافت. او معتقد است در فضای حرفه‌ای باید حرفه‌ای تصمیم گرفت و با منطق و عقلانیت جلو رفت. سرمربی تیم ملی ایران وظیفه خود می‌داند که تیم ملی را رو به جلو حرکت دهد.

کدام ویژگی‌های سرمربی تیم‌ملی‌فوتبال باعث شده او را «موفق» بدانیم؟

تحلیل روانشناس:

مربیگری عبارت است از هنر بهسازی عملکرد دیگران. کی‌روش بااینکه به بازیکن‌سالاری بها نمی‌دهد با درک و پذیرش اینکه هر فردی حق انتخاب و کنترل زندگی خود را دارد به بازیکنان تیم، آزادی انتخاب می‌دهد و هنگام مواجه شدن با یک وضعیت تحمل‌ناپذیر، آن وضعیت را به‌طور عینی توصیف می‌کند، واکنش عاطفی نشان می‌دهد، با وضعیت دیگران همدلی می‌کند، سپس دیل‌هایی برای حل مسئله ارائه و پیامدهای مثبت و منفی را بازگو می‌کند. البته در مورد موضوع رحمتی انتقادات زیادی به جان خرید که برای بسیاری جای سؤال دارد!

انگیزه ایجاد می‌کند

سرمربی اسبق رئال مادرید می‌گوید یک بازیکن پرانرژی و باانگیزه، همواره برای فردایی بهتر تلاش می‌کند و هیچ وقت درجا نمی‌زند. شاید به همین خاطر باشد که او مهدی شریفی، مهاجم سپاهان را از لیست تیم ملی ‌برای جام جهانی حذف کرد تا او با تلاش و انگیزه بخواهد در فهرست تیم ملی‌ برای جام ملت‌های آسیا جا بگیرد.

تحلیل روانشناس:

مربی دانا در برخورد با بازیکنان و ورزشکاران حاضر در گروه، تیم یا باشگاهش سعی می‌کند با استفاده از دانش، تجربه و مهارت‌‌هایی که دارد انگیزه واقعی افراد را بشناسد. این شناخت به او کمک می‌کند تا ورزشکاران اولا در پست‌‌های مناسب، دوما در محدوده علاقه فردی و براساس میزان توانایی ذهنی‌شان در برنامه‌‌ریزی‌ها و طراحی‌های تمرین در جایگاه صحیحی قرار بگیرند تا از پتانسیل و ظرفیت‌‌های درونی‌شان به بهترین‌نحو ممکن استفاده شود. او می‌داند که بازیکنان ایرانی انگیزشی عمل می‌کنند و به‌عنوان یک مربی دقیقا همین کار را می‌کند.

به هواداران احترام می‌گذارد

او در آستانه بازی‌های جام‌جهانی به خبرگزاری فرانسه گفته بود که تنها شباهت فوتبال ایران با فوتبال حرفه‌ای، حقوق بازیکنان است اما وظیفه من در قبال ایرانی‌ها، شاد کردن آنهاست. این جام جهانی ماست و فرصتی برای‌مان تا به دنیا نشان دهیم ایران یک کشور فوتبالی است. او در آستانه بازی با کره‌جنوبی برای ورود به جام جهانی در برنامه زنده نود گفت: «روی یار دوازدهم تیم ملی حساب ویژه‌ای باز کرده‌ام.»

تحلیل روانشناس:

این مربی خارجی اتفاقا خوب می‌داند که چطور باید به یار دوازدهم تیمش بها دهد تا انگیزه لازم برای هواداری از تیم ملی کشورش را داشته باشد. او می‌داند ایران کشوری است که با فوتبال نفس می‌کشد و مردم ایران شکست‌های تیم ملی‌شان را نمی‌پذیرند. آنها دوست دارند تیم ملی‌شان همیشه پیروز شود، به همین خاطر در مصاحبه‌های مختلف از آنها صحبت می‌کند و آنها را هم به بازی می‌آورد.

به کار تیمی فکر می‌کند

او جمله «تیم مهم‌تر از فرد است» را به ورزش ایران قبولانده است، هرچند این تصمیم‌ها آسان نبوده اما پیام او کاملا مشخص و واضح است و آن اینکه هیچ کس بالاتر از منافع تیم نیست. به همین دلیل با وجود فشاری که برای دعوت از علی کریمی به او وارد شد تلاش کرد بازیکنانی را به تیم دعوت کند که بتوانند به تیم خدمت کنند نه اینکه تیم به آنها خدمت کند.

کدام ویژگی‌های سرمربی تیم‌ملی‌فوتبال باعث شده او را «موفق» بدانیم؟

تحلیل روانشناس:

کارلوس کی‌روش جذبه خاصی برای دیگران دارد، تسلیم حرف زور نمی‌شود چون خوب می‌داند اگر در زندگی حرفه‌ای قاطعیت نداشته باشد، بازیچه نظرات دیگران می‌شود. او فردی نیست که هر کس هر چه بخواهد به او تحمیل کند. این را از قاطعیتش در تاکتیک بازی تیمی و اصرارش بر آن می‌توان فهمید.

حقش را می‌گیرد

همه دیدیم که ماجرای قرارداد کی‌روش چقدر زمان برد تا درنهایت توافق صورت گرفت. او گفته بود همه باید تلاش کنیم توافق خوبی صورت گیرد که هر دو طرف هماهنگ شوند تا نخواهیم در آینده دچار سوء‌تفاهم ‌شویم و بدون هیچ صحبت و دغدغه‌ای کارمان را انجام دهیم.

تحلیل روانشناس:

او برخلاف خیلی از مربی‌های دنیا که بله چشم می‌گویند و خود را راحت می‌کنند به همه ما نشان داده است که حقوق خود را می‌شناسد و برای کسب آن ایستادگی می‌کندکه اگر این کار را نکند دیگران نقش او را تعیین خواهند کرد، آن وقت است که نمی‌تواند خود واقعی‌اش باشد. کارلوس می‌داند چطور باید بدون اضطراب بی‌مورد، احساسات صادقانه‌اش را ابراز و حق خود را بدون انکار حق دیگران مطالبه کند.

با حاشیه کاری ندارد

با آنکه ورزش آن هم فوتبال با حاشیه گره خورده است اما کی‌روش تا جایی که بتواند از این حواشی دوری می‌کند چون خود را در کار، حرفه‌ای می‌داند و معتقد است بازیکنان هم باید مدام به فوتبال فکر کنند تا بتوانند پیشرفت کنند.

تحلیل روانشناس:

یکی از صفات بارز غربی‌ها این است که در زندگی اطرافیان کنکاش نمی‌کنند و شاید این برعکس فرهنگ ما ایرانیان باشد. کی‌روش هیچ‌گاه در منچستر و رئال علاقه‌ای به پرس‌وجو در مورد زندگی شخصی بازیکنانش نشان نداده است.

حتی وقتی جنجال‌هایی برای فوتبالیست‌های این تیم صورت می‌گرفت او اظهارنظر نمی‌کرد و معتقد بود باید در چنین شرایطی با بازیکنانش صحبت کند تا از فشار روحی خارج شوند. کی‌روش معتقد است یک بازیکن پرحاشیه هیچگاه نمی‌تواند موفق شود چراکه حاشیه‌هایش مانع از این خواهد شد که به فوتبال فکر کند و به صورت اتوماتیک از فوتبال محو می‌شود.

کدام ویژگی‌های سرمربی تیم‌ملی‌فوتبال باعث شده او را «موفق» بدانیم؟

قاطعیت دارد

کی‌روش استاد کشاندن موضوع به آن جایی است که هدفش است؛ از حذف رحمتی تا عقیلی، کریمی و خلعتبری گرفته تا تمام کردن لیگ زودتر از همه جای دنیا. او می‌خواهد آرامش در تیم حاکم باشد و تیم با نظم و انضباط بسیار خوب عمل کند و همین اتفاق هم می‌افتد.

تحلیل روانشناس:

ویژگی یک رهبر قاطع بودن است، حالا می‌خواهد رئیس یک شرکت باشد، رهبر یک گروه موسیقی یا یک مربی ورزشی. او باید بتواند تیم تحت رهبری‌اش را رو به جلو حرکت دهد و اگر در عمل قاطعیت نداشته باشد، کسی حرف او را گوش نمی‌دهد.

او خوب می‌داند مجبور نیست برای آنکه مرعوب دیگران نشود، اطرافیان را مرعوب کند. مجبور نیست به هر ساز دیگران برقصد. شاید روزهای سخت و نگران کننده‌ای در تیم ملی داشتیم اما دیدیم که به طور مستقیم و صادقانه با این نگرانی‌ها رو به رو شده و تا حد امکان به همگان به چشم برابر نگاه می‌کند. او علاوه بر قاطعیت نظم را هم سرلوحه کارهایش قرار داده است. او در کارهایش به این فاکتور اهمیت خاصی می‌دهد. گفته می‌شود او برنامه‌ریزی روزانه‌اش را از چند روز قبل انجام می‌دهد و اگر اتفاق خاصی نیفتد تمام آنها را اجرا می‌کند. او حتی در نظافت اتاقش هم حساس است و کمتر پیش می آید به اتاقش بروید و تمیز نباشد.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 ایران وینوس. محفوظ است.
طراحی سایت توسط ایران وینوس