بیوگرافی و مصاحبه با رضا جاودانی + عکس

بیوگرافی و مصاحبه با رضا جاودانی + عکس

 

رضا جاودانی,بیوگرافی رضا جاودانی,زندگینامه رضا جاودانی

بیوگرافی و مصاحبه با رضا جاودانی + عکس
رضا جاودانی، از مجریان زبده و کاربلد برنامه های ورزشی شبکه سه که همیشه تماشای برنامه های اجرا شده توسط او بیش از اینکه مخاطب را به سمت حاشیه سوق دهد انسان را وادار می کند تا به طور کامل روی اصل موضوع و مباحث فنی تمرکز داشته باشد. همیشه خود را مسلح به سلاح اطلاعات می کند و زندگی او با مطالعه گره خورده است.

 

مدیریت بر فضای برنامه هایش، رعایت کرامات انسانی و احترام گذاشتن به مخاطب و مهمانان برنامه اش از نکات قابل توجه و از ویژگی های مهم اجرای او محسوب می شود. مجری برنامه های دایره طلایی و مردان آهنین و همین طور دیگر برنامه های ورزشی شبکه سوم سیما من جمله برنامه پرطرفدار مجله جام باشگاه های اروپا کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی است. سال ۷۸ با خانم مهشید سالاری فوق لیسانس مردم شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ازدواج کرد که ثمره این ازدواج شروین ۱۵ ساله است، با او گفتگو کردیم.
دوست داریم از رضا جاودانی بیشتر بدانیم!
متولد ۲۹ مهر ماه ۱۳۴۸ در مشهد مقدس، تک فرزند خانواده هستم و در خانواده ای کاملاً تلویزیونی رشد کرده ام. پدرم که دار فانی را وداع گفته اند از تهیه کنندگان و مجری رادیو بود و مادرم نیز بازنشسته واحد خبر سازمان هستند.
و همین امر بهانه خوبی بود برای حضور شما در رسانه ملی…
حضورم در تلویزیون کاملاً اتفاقی بود. پیشنهاد کار از سوی یکی از تهیه کنندگان ورزشی دقت سیمای مشهد ارائه شد و بعد از تستی که دادم قرار شد همکاری ام را با تلویزیون ادامه دهم که اتفاقاً تستی را هم که داده بودم پخش کردند. به دلیل علاقه ای که به ورزش داشتم دوست داشتم در این زمینه فعالیت کنم. سال ۱۳۶۸ وارد سازمان صدا و سیمای مشهد شدم و تا سال ۱۳۷۶ در آنجا بودم.
چطور شد که از شبکه سه سر در آورید؟
کارشناسی حقوق را در مشهد گرفتم و بعد از آن برای فوق لیسانس تهران قبول شدم و همزمان با آمدنم به تهران، همکاری ام را با شبکه سوم سیما آغاز کردم.
اولین کار تصویری شما در شبکه سه؟
هجدهم شهریور ماه سال ۱۳۷۶ با برنامه جنگ ورزش بود.
اولین باری که صدا و تصویر خودتان را دید، چه احساسی داشتید؟
خیلی خجالت کشیدم! الان هم این خجالت ادامه دارد.
فقط مجری گری می کنید یا مثل خیلی های دیگر کار گزارشگری را هم دنبال می کنید؟
در سیمای مشهد و کلاً به دلیل فضای خاصی که در شبکه های استانی وجود دارد باید همه فن حریف باشی و بتوانی در همه زمینه ها توانایی اجرای برنامه را داشته باشی. خوب به خاطر دارم که آن زمان بازی های پرسپولیس و استقلال را که به مشهد می آمدند و پخش زنده تلویزیونی داشت من گزارش می کردم. ولی خیلی دوست دارم که مجری خوبی باشم تا اینکه یک گزارشگرـ مجری متوسط! مقوله اجرا بحث بسیار حساس و پیچیده ای است که به جز اطلاعات ورزشی باید مطالعات وسیع و جامعی در مقوله های اجتماعی هم داشته باشی تا بتوانی با مخاطب خوب ارتباط صحیح و موثر برقرار کنی.
رشته تحصیلی همسرتان که خیلی متناسب با این بحث است و می تواند کمک شایانی به شما کند، ولی رشته تحصیلی خودتان چندان مرتبط با کارتان نیست!
اتفاقاً من معتقدم حقوق با همه پدیده های اجتماعی در ارتباط است. پایان نامه ای هم که نوشتم در رابطه با مسئولیت های کیفری ناشی از عملیات ورزشی (یعنی دوپینگ) بود، ولی شاید ارتباط عنوان تحصیلی من با این حرفه کمی دور از ذهن باشد. من اول وارد این کار شدم بعد در دانشگاه ادامه تحصیل دادم. همیشه سعی می کنم از دانش همسرم نیز برای پیشرفت در کار خودم بهترین استفاده را داشته باشم.

 

رضا جاودانی,بیوگرافی رضا جاودانی,زندگینامه رضا جاودانی

اجرای برنامه های ورزشی و بحث و تبادل نظر با کارشناسان خبره نیازمند اطلاعات بسیار قوی و دقیق است برای بالا بردن سطح آگاهی های خود چقدر مطالعه می کنید؟
در روز وقت بسیار زیادی را صرف مطالعه می کنم و همیشه در جریان آخرین اخبار و اطلاعات به روز دنیا هستم. خواندن همه روزنامه های ورزشی و حتی سیاسی تماشای شبکه های مختلف ورزشی و… از برنامه های ثابت روزانه ام است. دریافت اخبار از طریق اینترنت به مدت حداقل ۲ـ۳ ساعت در روز نیز از دیگر برنامه های مطالعاتی من است. چون معتقدم مهمترین فاکتور برای یک مجری اطلاعات بسیار دقیق و به روز اوست.
یکی از ویژگی هایی که به آن اشاره داشتید جذابیت و نو بودن مجری و برنامه است. بعضی از مجریان برای اینکه به این فاکتور دست یابند هر روز با چهره های جدید در صفحه جعبه جادویی حاضر می شوند.
همانطور که گفتم مجری گری و اجرا مقوله بسیار حساس و مهمی است که به شدت زیر ذره بین و در تیر راس افکار عمومی قرار دارد. ما مردم باهوشی داریم و مردم خیلی خوب می توانند نقد کنند. بعضاً مشاهده می شود که در بحث اجرا از هنرمندان و بازیگران نیز استفاده می شود که من خودم خیلی موافق این امر نیستم. یک بازیگر شاید بتواند یک بازی خوب جلوی دوربین داشته باشد ولی مجری گری بازی نیست که بخواهی اجرای یک برنامه را بازی کنی.

 

مجری گری واقعیتی است که باید کاملاً واقعی به آن بپردازی. برای نو بودن باید محتوای برنامه را نو و به روز کنی تا برنامه سرپا باقی بماند و از شما به عنوان یک مجری موفق یاد کنند. باید نیاز مخاطب را به روز بشناسی و خوراک مناسب به او بدهی تا عطش بیننده نسبت به دانستن با دیدن شما فروکش کند.
بعضاً مشاهده می شود در برنامه های چالشی برای اینکه جنگ بین مجری و مهمان برنامه برنده ای داشته باشد حواشی بسیار زیادی به برنامه دامن می زند؟ یکی از ویژگی های برنامه شما آرامشی است که در فضای کار احساس می کنیم و این باعث می شود که مخاطب بدون استرس فقط به محتوای برنامه بپردازد.
اتفاقاً خط قرمزهایی که ما در این برنامه داریم بسیار بالاتر از برنامه های دیگر است، ولی گفتم مجری خوب باید با مدیریت خود از به وجود آمدن تنش در برنامه جلوگیری کند.

 

اگر در مقام مقایسه بر بیاییم مثلاً در برنامه ۹۰ نیاز مخاطب براساس حال و هوای ورزش فوتبال که در آن هیجان بسیار موج می زند نیاز دارد تا خیلی بی پرده به مسائل آن پرداخته شود. برای به چالش کشیدن برنامه حتماً نیاز به این ندارید که خیلی برنامه را شلوغ کنید یا حساسیت به آن تزریق نمایید. همانطور که در رادیو، «صدا» نقش اول را در اجرای برنامه دارد در تلویزیون گاهی تصویر شما خود گویای خیلی از مسائل است و گاه هم یک سکوت و نگاه معنی دار شما سرخط خبر را به مخاطب می رساند.
اگر در برنامه بحث و مجادله ای پیش بیاید و حاضرات از خط قرمز موجود برنامه تخطی کنند چطور سر و ته برنامه را هم می آورید؟
خب تکنیک های زیادی هست اول از همه در گوش مجری تذکرات لازم داده می شود. بعد هم می توان با پریدن وسط حرف کارشناسی که دارد از چارچوب برنامه خارج می شود و یا تغییر مسیر بحث و یا قطع صحبت طرف مقابل و اعلام آیتم بعدی برنامه از بروز تنش جلوگیری کرد. همانطور که گفتم گاه یک سکوت و نگاه معنی دار هم می تواند گویای خیلی از مطالب باشد.
معتقدید که مجری خوب باید قلم خوبی هم داشته باشد؟
مجری توانمند کسی است که حتماً نویسنده قهاری باشد. هنر انتقال عقاید و مطالبی که در ذهن شماست به روی صفحه کاغذ و جاری کردن آن در دفتر این قدرت را به شما می دهد که در اجرای برنامه نیز حرف دل تان را به خوبی به مخاطب انتقال دهید.
بزرگترین اشتباهی که در اجراهایتان داشته اید، چه بوده؟ تا به حال شده برنامه از دست تان در برود؟
یادم نمی آید سوتی پر رنگی داده باشم، وقتی آدم از جریانات روز عقب باشد و بدون مطالعه جلوی دوربین برود، پشت سر هم اشتباه می کند.
پرسپولیسی هستید یا استقلالی؟
خیلی دلم می خواهد روزی برسد که بتوانم نظرم را در این باره به صراحت بگویم و دلایلم را به خاطر طرفداری از تیم خاص را مطرح کنم. چون منِ مجری هم انسان هستم و علایق خاصی دارم ولی به دلیل شرایط ویژه و حساسی که داریم نمی توانم این را بگویم. در واقع به دلیل احترام به مخاطب و جلوگیری از پیش آمدن ذهنیت منفی همیشه می گویم طرفدار تیم شهر خودم یعنی ابومسلم مشهد هستم. البته در تیم های اروپایی عاشق لیورپول هستم و در تیم های ملی هم آلمان…
مجری گری شغل شماست؟
این حرفه را فقط از روی عشق و علاقه دنبال می کنم چون واقعاً درآمد خاصی ندارد. البته پیشنهادات زیادی هم برای اجرای برنامه خارج از سازمان دارم، ولی هیچ وقت نپذیرفته ام چون نمی خواهم تجارت کنم یا از اعتماد مردم سوءاستفاده کنم چون کوچکترین اشتباه در قبال اعتماد مردم یعنی فنا شدن. برای همین است که در کنار کنار اجرا وکالت هم می کنم.
در کار وکالت بیشتر روی چه پرونده هایی کار می کنید؟
پرونده های حقوقی پیچیده که نیازمند اطلاعات دقیق یک وکیل است را خیلی دوست دارم چون محک خوبی برای یک وکیل است تا عیار خود را به دست آورد، مثل راننده ای که اگر در جاده چالوس رانندگی کند، می فهمد چند مردِ حلاج است.

هر چند حقوق جزا و جرم شناسی خوانده ام ولی روحیه پیگیری پرونده های قتل و این چنینی را ندارم. به قول معروف نه بلدم گوسفند سر ببرم نه دل دارم تا سر بریدنش را تماشا کنم. پرونده های خانوادگی را هم نمی پذیرم چون در هر صورت (برد یا باخت) منجر به از هم پاشیدن یک زندگی می شود.

تمام حقوق این سایت برای © 2021 ایران وینوس. محفوظ است.
طراحی سایت توسط ایران وینوس